Nauka i tehnologija

Uskoro lijek protiv raka koji bi mogao biti dostupan svima?

Rusi počeli da razvijaju pristupačan lijek za imunoterapiju onkoloških bolesti

Mehanizam djelovanja imunoterapije zasniva se na otkrićima naučnika — dobitnika Nobelove nagrade za medicinu za 2018. godinu, izjavio je šef laboratorije Instituta za hemijsku biologiju i fundamentalnu medicinu sibirskog ogranka Ruske akademije nauka Dmitrij Stecenko.

Laureati Nobelove nagrade za medicinu za 2018. godinu Džejms Alison i Tasuku Hondžo predložili su pristup u liječenju raka koji se principijelno razlikuje od hemoterapije i radioterapije. Njihov metod se zasniva na tome da ćelije raka sprečavaju aktivaciju limfocita orijentisanih na borbu sa tumorom i postaju otporni na imuni sistem čovjeka. Oni su razvili metod borbe sa tom pojavom pomoću inhibicije “kontrolnih tačaka” imuniteta kroz koje imunitet treba da prođe kako bi uključio mehanizam za uništavanje tumora.

Pored Instituta za hemijsku biologiju i fundamentalnu medicinu, u projektu učestvuju i Naučno-istraživački institut kliničke i fundamentalne imunologije sibirskog ogranka Ruske akademije medicinskih nauka (SO RAMN) i Institut za citologiju i genetiku SO RAN.

Projekat je podržao Ruski fond za fundamentalna istraživanja u trajanju od tri godine.

Izvor
Nezavisne novine
Ključne riječi
Obavještenja
Obavijesti me o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
Close

Blokiranje reklama

Molimo Vas da nas podržite tako što ćete isključiti blokiranje reklama. Nakon isključenja, ponovo učitajte ovu stranicu (Reload). Hvala!