Banjaluka

Aktivisti iz Nove varoši poručuju: Želimo više parkova, a manje zgrada i betona

Sastanak i druženje aktivista i mještana naselja Nova varoš održano je na zelenoj površini koju građani žele sačuvati. Na sastanku su predstavljene aktivnosti i planovi Građanske inicijative Nova varoš.

Nakon javnog uvida na nacrt Regulacionog plana za interpolaciju objekata društvenih sadržaja na užem području Grada Banja Luka, a koji obuhvata i lokaciju na uglu ulica Dragiše Vasića i Tina Ujevića u Novoj varoši u pripremama smo za javnu raspravu, rekla je danas Tatjana Suhajček Đukić, predstavnica Građanske inicijative Nova Varoš.

Grad je obavezan organizovati javnu raspravu u roku od mjesec dana nakon završetka javnog uvida, a to bi za ovaj nacrt RP bilo do 15.7.2018.

“Zbog kompleksnosti nacrta ovog Regulacionog plana koji, pored lokacije na uglu ulica Dragiše Vasića i Tina Ujevića u Novoj varoši, obuhvata još 6 lokacija na gradskom području, postoji velika zainteresovanost građana Banjaluke za prisustvo ovoj javnoj raspravi, te ćemo se Gradskoj upravi obratiti sa zahtjevom da se termin javne rasprave planira iza 17:00, odnosno nakon radnog vremena većine zaposlenih građana. Ovim terminom se omogućava prisustvo svih zainteresovanih javnoj raspravi, što doprinosi kvalitetnijoj raspravi i boljem planiranju prostora u Gradu”, rekla je Tatjana.

Ona podsjeća da je u toku javnog uvida u Gradsku upravu, samo od mještana mjesne zajednice Nova Varoš pristiglo na stotine mišljenja i komentara za lokaciju pomenutog nacrta regulacionog plana, a lokacija u Novoj Varoši je samo jedna od sedam koji nacrt ovog regulacionog plana obuhvata.

“Ovim je pokazano da postoji veliko interesovanje građana za ovaj plan, te od Grada zahtjevamo da se za potrebe navedene javne rasprave obezbijedi veći prostor nego što je Mala vjećnica Banskog dvora koja je do sad korištena u svrhu održavanja javnih rasprava”, ističe ona.

Tatjana kaže da trenutni status lokacije na kojoj je po nacrtu RP planirana izgradnja petospratnog stambeno-poslovnog objekta, jeste zelena površina koja predstavlja okućnicu stambenih blokova i javni je prostor.

“Ova lokacija je predviđena za obnovu biljnog materijala, odnosno parkovski sadržaj, nikako za izgradnju bilo kakvih objekata. Nije moguća bilo kakva izgradnja objekata, jer je zelena površina zapravo jedan dio u nizu pejzažno arhitektonskih objekata.U toku javnog uvida, ispred mještana Nove varoši, a i naših sugrađana iz drugih dijelova Banjaluke, pristiglo je gotovo 1000 primjedbi i komentara na nacrt ovog RP, te se nadamo da će Gradska uprava uvažiti mišljenje građana i odustati od ovog projekta”, ističe Tatjana.

Prijedlog mještana Nove varoši je da se saniraju trenutne prostorije Mjesne zajednice Nova varoš ili ukoliko sanacija nije moguća, na trenutnoj lokaciji mjesne zajednice sagradi novi objekat čiji gabariti ne bi trebali prelaziti gabarite postojećeg objekta, s maksimalnom spratnošću P+1.

“Ova veličina prostora je sasvim dovoljna za aktivnosti koje se organizuju u Mjesnoj zajednici. Naš krajnji prijedlog je da Grad donese izmjene Regulacionog plana po kome će sve zelene površine u naselju Nova varoš biti predviđene kao parkovi čime bi uspjeli zaštiti od bilo kakve gradnje na ovim slobodnim zelenim zonama”, kaže naša sagovornica.

Tatjana kaže da je na Javnoj raspravi o nacrtu revizije regulacionog plana dijela centralnog područja Banjaluke koja je održana 14.6.2016. godine, Gradska uprava Grada Banja Luka pokazala nezainteresovanost o uključivanju javnosti u proces donošenja odluka o ovako bitnom dokumentu.

“Sam proces javnog uvida je već ukazao na to, jer na ovako značajne promjene u planiranju prostora našeg Grada, nije održana ni jedna prezentacija nacrta RP za građane. Javna rasprava suštinski nije ni održana, jer je ona poslužila kao neki oblik prezentacije plana. Čak i formalni pristup javne rasprave nije ispoštovan, jer predstavnici izrađivača plana, Instituta za građevinarstvo ‘IG’ nisu pripremili dokumentaciju koja je potrebna za prezentaciju, tako da je loš plan imao i svoju lošu prezentaciju. Predstavnici gradske uprave i izrađivača plana nisu odogovorili na pitanja građana u toku rasprave pod izgovorom da će odgovoriti pismeno i da „nemaju vremena“, a javna rasprava upravno i tome služi. Kontakt podaci nisu uzeti, tako da je ostalo nejasno na koji način će se uopšte odgovoriti na ova pitanja. Načelnik Odjeljenja za prostorno uređenje Grada Banja Luka se ponašao krajnje bahato, jer je napustio javnu raspravu koja je bila u toku koristeći privatne obaveze kao izgovore”, ističe Tatjana.

Proces izrade nacrta Regulacionog plana dijela centralnog područja Banjaluke, javni uvid i javna rasprava na nacrt pokazali su da Grad Banja Luka nema viziju u kom pravcu želi da se razvija, što je i posljedica nepostojanja Strategije razvoja Grada. Rezultat je organizacija i planiranje gradskog prostora prema ličnim interesima i zahtjevima investitora, a ne za interes Grada i građana koji u njemu žive.

(6yka.com)

Ključne riječi
Obavještenja
Obavijesti me o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
Close

Blokiranje reklama

Molimo Vas da nas podržite tako što ćete isključiti blokiranje reklama. Nakon isključenja, ponovo učitajte ovu stranicu (Reload). Hvala!